گلستان

پنجشنبه 09 بهمن 1399

آیا اثر ملاتونین در رژیم درمانی کرونا ویروس به اثبات رسیده است؟

ملاتونین هورمونی است که بدن به صورت طبیعی تولید می کند. همچنین این هورمون به شکل مکمل در دسترس است. ملاتونین طبیعی اساساً توسط غده پینه آل (صنوبری) در مغز تولید می شود. مغز علائم مرتبط با نور و تاریکی را از طریق شبکیه چشم دریافت می کند و سپس با ارسال آن ها به ساعت زیستی مغز، غده صنوبری ترشح هورمون ملاتونین را افزایش می دهد. ملاتونین اعمال بسیاری در بدن انجام می دهد، اما بیشتر به دلیل حفظ ریتم های شبانه روزی جهت تنظیم ساعت خواب و بیداری مصرف می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر سعید مهرزادی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران: ملاتونین یک هورمون طبیعی است که به نظر می رسد عوارض جانبی کمی دارد. به همین دلیل، محققان آن را به عنوان یک مکمل طبیعی در چندین شرایط پزشکی همچون اختلالات خواب، سردرد، سرطان، بیماری آلزایمر، وزوز گوش و محافظت در برابر رادیواکتیویته مورد استفاده قرار می دهند. مهم ترین و البته مشهورترین کارکرد ملاتونین تنظیم خواب است. اما ملاتونین علاوه بر تنظیم خواب، سیستم ایمنی بدن را نیز تنظیم می کند. همچنین بر تولید پروتئین های کوچکی به نام سیتوکین ها تأثیر می گذارد.

سیتوکین ها سیگنال هایی را از سیستم ایمنی به سلول های تمام بدن ارسال می کنند. تحقیقات نشان داده اند که ملاتونین می تواند تولید سیتوکین های التهابی را کاهش دهد. ملاتونین هم چنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و رادیکال آزاد را خنثی نموده و استرس و آسیب اکسیداتیو را محدود می نماید و در نتیجه التهاب را کاهش می دهد.

در حال حاضر دانشمندان در حال انجام مطالعات بالینی جدیدی در خصوص اثرات ملاتونین بر کووید 19 هستند. نتایج تحقیقات نشان داده است که ملاتونین اثرات مثبتی  بر درمان بیماری داشته است. بسیاری از این تحقیقات مبتنی بر تجویز ریز مغذی ها در دوزهای زیاد است که شامل ویتامین ها و ملاتونین، به ویژه ویتامین های D و C است. سیتوکین های التهابی با ایجاد التهاب به جنگ ویروس ها، باکتری ها و دیگر پاتوژن ها رفته و با این مکانیسم از بدن دفاع می کنند. اما برای اینکه واکنش سیتوکین های التهابی مؤثر واقع شود، باید متناسب با تهدید باشد. پاسخ بیش از حد سیتوکین های التهابی، باعث ایجاد مقدار خطرناک التهاب می شود و در واقع می تواند به جای کاستن از علائم کرونا، باعث گسترش عفونت ویروسی شود. این التهاب شدید و انتشار ویروس است که در شدیدترین موارد ابتلا به کرونا رخ می دهد.

اثر ملاتونین به عنوان درمان کمکی برای بیماران  مبتلا به ویروس کرونا که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، تاکید شده است که اخیرا هم در مطالعه مروری بنده و همکارانم در  دانشگاه علوم پزشکی ایران که در مجله Virus  Reseach به چاپ رسیده، اثبات شده است.

تحقیقات دیگر نشان می دهد، هورمون ملاتونین می تواند عملکرد اینفلامازوم NLRP3 را تا اندازه زیادی سرکوب نموده و از این طریق از واکنش های شدید و افراطی سیستم ایمنی به بیماری کرونا پیشگیری نماید. ظرفیت ملاتونین برای سرکوب اینفلامازوم NLRP3 و تأثیر این هورمون بر افزایش کیفیت خواب، توجه محققان را به بررسی تأثیر آن بر درمان بیماری کرونا جلب کرده است. برخی از محققان به استفاده از ملاتونین در درمان یا جلوگیری از ذات الریه ویروسی دفاع می کنند. علم به طور گسترده اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ملاتونین را ثبت کرده است. امید  می رود با استفاده از ملاتونین بتوان شدت بیماری کرونا را کاهش داده و از این طریق به درمان بیماران کمک بیشتری کرد.

 
کلمات کلیدی
هلال احمر استان گلستان
تهیه کننده:

هلال احمر استان گلستان

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *