گلستان

پنجشنبه 09 بهمن 1399

دوره خبرنگاری در بحران برگزار می شود/ سخنگو در حوادث ملی دبیرکل است

جلسه هم اندیشی مدیران خبرگزاری استان گلستان با مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر در سالن شهید احمدی روشن گرگان برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر گلستان، در این نشست هم اندیشی که با حضور مدیران خبرگزاری های استانی و نمایندگان آنان در سفر ۲ روز مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی به این استان برگزار شد، هر یک از خبرگزاری ها نظرات خود را بیان کردند:
محمد مهدی کرمانی مدیر خبرگزاری ایرنا گلستان گفت: جمعیت هلال‌احمر یک نهاد جوان و پر انرژی است که این موضوع سطح توقع را از این نهاد انسان دوستانه بالا می‌برد؛ با توجه به اینکه بحران‌های بسیاری در گلستان و ایران رخ می‌دهد روابط عمومی هلال‌احمر هم باید پای کار باشد و نقش تسهیل‌گری داشته باشد، همانطور که تا الان هم بوده است.
محمد چراغعلی مدیر خبرگزاری مهر استان در ادامه بیان کرد: استان ما حوادث متعدد و بزرگی در سطح استان داریم، یکی چالش های بزرگ ما برخورد با رسانه ها در حوادث است که می تواند اعتماد مردم را نسبت به رسانه ها کم‌کند.دوره های رسانه در بحران ها کمک کننده به رفع چالش باشد. برای رسانه مهم است در حوادث مرجع اطلاع رسانی برای دستیبایی به شفافیت مشخص باشد.
پس از آن اعظم نظری مدیرباشگاه خبرنگاران جوان گلستان گفت: حضور مدیرکل روابط عمومی هلال احمر در این جلسه بیان کننده دغدغه مندی هلال احمر نسبت به حوزه است. هلال احمر یک دستگاه عملیاتی است اما خبرگزاری به جریان سازی فکری و اجتماعی کمک می کند که موضوع بسیار مهمی است و لازم است به آن توجه شود.
سالار احمدی خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: هلال احمر نگاه ویژه ای به اطلاع رسانی در بحران ها دارد و استان در وضعیتی است همه امدادگران و نجاتگران واقفند در زمان بحران با امکانات در دسترس کار اطلاع رسانی انجام انجام دهند. از لحاظ تعداد خبرنگاران در حوزه بحران با مشکل مواجه هستیم هرچند در استان گلستان تعامل خوبی برای حمایت رسانه ها در زمان بحران وجود دارد و حتی شرایط حضور عکاسان خبرگزاری در حوادث فراهم می شود.
در ادامه این نشست خاندوز خبرنگار خبرگزاری شبستان اضافه کرد: استان گلستان از استان های پرحادثه است و هلال احمر نقش موثری در این حوزه دارد و موضوعی که باعث ماندگاری خدمات هلال احمر در بحران ها می شود بازگشت به حادثه و تحلیل آن و در کنار آن آموزش برای پیشگیری از بحران است، و خبرگزاری شبستان به عنوان خبرگزاری حوزه دین و اندیشه که در زمان کرونا هم عملکرد رسانه ای خوبی ارائه داده است.
مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال‌احمر در جمع خبرنگاران گفت:جمعیت هلال‌احمر تا پایان سال دچار کمبود بودجه هست و این کسری در بودجه ۱۴۰۰ هم برای هلال‌احمر وجود دارد، همچنین در حال حاضر فقط ۵۰ درصد انبارهای امدادی پر هستند.با کمک ۵۰ میلیارد تومانی دولت ۳ بالگرد اورهال شدند و الان ۱۹ بالگرد هلال‌احمر آماده خدمت رسانی هستند، به تازگی هم سخنگوی جمعیت هلال‌احمر از اضافه شدن یک فروند بالگرد امدادی به ناوگان هلی کوپتری این جمعیت خبر داده است که قرارداد خرید این بالگرد تا پایان سال جاری نهایی و در سال ۱۴۰۰ تحویل خواهد شد.باید اعلام کنم که در جمعیت هلال‌احمر سخنگو در مواقع بروز حوادث محلی، مدیرعامل استان و در مواقع حوادث ‌ملی، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر هستند.
طبق گفته وی، خبرنگاران روابط عمومی نقش تسهیل‌گری دارد و قرار نیست چهره میدان بشود و اظهار نظر کند، ما درصدد انجام این پروسه هستیم، به زودی هم دوره آموزش در بحران برای خبرنگاران برگزار می‌شود. تعامل دو طرفه بسیار مهم است؛ به دلیل ارتقای سرمایه اجتماعی و جذب اعتماد مردم و با توجه به استفاده از ظرفیت خیرین نیازمند تعامل با همه‌ی رسانه‌ها با همه سلایق فکری هستیم، ما پذیرای انتقادات سازنده هستیم تا اگر نقطه ضعفی وجود دارد برطرف شود، خبرنگاران متخصص حوزه های خود هیتند و ما با بهره‌گیری از نظرات آنها به کمک مردم می‌رویم.
دکتر استاک گفت: شبکه‌های اجتماعی در بحران‌ها نقش مهمی دارند؛ چراکه رسانه‌ها در بحران‌ها به عنوان متخصص به ما کمک می‌کنند تا راهکارهای انتشار اخبار در بحران‌ها را بیابیم و اعتماد عمومی را هم جذب کنیم.سال ۱۳۹۴ استارت خانه‌های هلال زده شد اما در سال ۱۳۹۹ به شکل جدی پیگیری می‌شود؛ الان نزدیک ۴ هزار خانه هلال داریم که افق بلند مدت تاسیس ۳۷ هزار خانه هلال است، پایه راه‌اندازی ایت خانه‌ها در روستاها و براساس کار داوطلبی است.ملاک خدمت و کمک به مردم است تا در بلایا آسیب‌ها کمتر شود، رسانه‌ها چشم بیدار جامعه هستند و باید پیش از وقوع بحران مردم را از خطرات آگاه کنند
کلمات کلیدی
هلال احمر استان گلستان
تهیه کننده:

هلال احمر استان گلستان

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *