جمعیت هلال احمر استان گلستان

چهارشنبه 10 آذر 1400
وز جهانی سلامت روان: اهمیت سلامت روان در مخاصمات

چرا سلامت روان در مخاصمات اهمیت دارد؟

بر اساس اسناد موجود، بیش از 20 درصد مردمی که در مناطق درگیر مخاصمات زندگی می کنند دچار نوعی از مشکلات سلامت روان هستند. به این ترتیب، در مناطق درگیر مخاصمات، تعداد افراد دچار مشکلات سلامت روان، 3 برابر بیشتر از سایر مناطق است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، 10 اکتبر، 18 مهر ماه،  به عنوان روز جهانی سلامت روان نامیده شده تا نسبت به آگاهی بخشی در مورد موضوعات و مسایل مربوط به سلامت روان اقدام شود.به مناسبت روز جهانی سلامت روان، مصاحبه ایی با مارسلو کی روش متخصص سلامت روان کمیته بین المللی صلیب سرخ در منطقه خاورمیانه و نزدیک انجام دادیم.او باور دارد که سلامت روان در مناطق درگیر مخاصمات از اهمیت بالاتری برخوردار است.
سوال: چرا سلامت روان در مخاصمات اهمیت دارد؟
 بر اساس اسناد موجود، بیش از 20 درصد مردمی که در مناطق درگیر مخاصمات زندگی می کنند دچار نوعی از مشکلات سلامت روان هستند. به این ترتیب، در مناطق درگیر مخاصمات، تعداد افراد دچار مشکلات سلامت روان، 3 برابر بیشتر از سایر مناطق است.
موضوع فقط فراگیری مشکلات سلامت روان نیست بلکه کمبود دسترسی به خدمات سلامت و سلامت روان، مخصوصا در مناطق درگیر مخاصمات سختتر از سایر مناطق است.
موضوع بحث ما اشخاصی هستند که دچار ترومای ناشی از وقایع تلخ شده اند. کسانی که از خشونتهای جنسی نجات یافته اند یا بستگان و عزیزانشان مفقود هستند. مردمی که مرگ عزیزان، دوستان و همسایه هایشان را دیده اند یا مجبور به ترک خانه و کاشانه شده اند. و این موضوع، سلامت روان را تبدیل به یکی از اولویتهای کمیته بین المللی صلیب سرخ و بخشی از واکنشهای بشردوستانه آن نموده است.
می دانیم که پشتیبانی از سلامت روان در شرایط جنگ و خشونت می تواند جان افراد را نجات دهد. زیرا وقتی شما به این نیازها بی توجهی می کنید عوارض آن می تواند در طولانی مدت بروز پیدا کند.
بیماری کووید هنوز بر سراسر منطقه سایه افکنده
به باور من، در سراسر دنیا همچنان با عوارض پاندمی کووید درگیر هستیم.  سلامت روان مردم به علت محدودیتهای اجتماعی اعمال شده در دوران همه گیری کووید و همچنین عواقب طولانی مدت اقتصادی آن آسیب دیده است.
سلامت روان مردم به علت محدودیتهای اجتماعی اعمال شده در دوران همه گیری کووید و همچنین عواقب طولانی مدت اقتصادی آن آسیب دیده است.
همانطور که می دانیم دوره های طولانی مدت تعطیلی سراسری سلامت روان انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و آنرا تحلیل می برد.
برای مثال، خانمی که با یکی از مراکز حمایتی سلامت روان ما در غزه تماس گرفته بود نمونه ایی از اشخاصی است که در نتیجه این همه گیری دچار اختلالات سلامت روان می شوند. در مورد این خانم، پریشانی در قرنطینه بودن برای 100 روز چیزی بود که وی به سختی می توانست با آن کنار بیاید. 
سوال: چه کسانی آسیب پذیرترین افراد هستند؟
افرادی که در جوامع دورافتاده زندگی می کنند، آنهایی که در سایه مخاصمات طولانی مدت هستند و همینطور میلیونها نفر پناهنده نظیر پناهندگان سوری در لبنان و اردن.
ما بر اشخاصی تمرکز داریم که هم اکنون در شرایط آسیب پذیر هستند و باید با خطر ابتلا به کووید-19 هم دست و پنجه نرم کنند. در واقع، بنظر این افراد ابتلا به کووید-19 بزرگترین نگرانی ایشان نیست.  
 افرادی که کمیته بین المللی صلیب سرخ به ایشان خدمت می رساند در مخاصمات گیر افتاده اند. اشخاصی هستند که بعنوان بازداشتی آزاد نیستند و دسترسی منظمی به خانواده شان ندارند و ضرورتا هم مراقبت سلامت روان در اختیارشان نیست. خطر ابتلا به کووید-19 چالشهای پشتیبانی از چنین اشخاصی را دو چندان می کند. 
درک بهتر از سلامت روان
به گمان من، همه گیری کووید-19 باعث شد که ما بیش از پیش به اهمیت سلامت روان پی ببریم.حتی برای ما به عنوان افراد حرفه ایی؛ ما می توانیم با خود فکر کنیم که چون حرفه ایی این کار هستیم مصونیت داریم. ما هستیم که دیگران را پشتیبانی کنیم.اما بنظرم همه ما عواقب منفی این شرایط را به شکلی مخصوص خودمان تجربه می کنیم.
اثر همه گیری کووید-19 بر سلامت روان ما، حتی وقتی از خانه های راحتمان کار می کنیم، به شکلی تجربه محدودیت ملاقات عزیزانمان را به ما داده است.محدودیت در جابجایی و تلاش برای یافتن معنی…. و تلاش برای یافتن امید.بنظر من این همه گیری قدرت آن را دارد که مردم را نسبت به اهمیت سلامت روان و بویژه عدم تساوی در امکان بهره بردن از پشتیبانی در این زمینه آگاه تر سازد.
امید برای آینده
امید من آن است که بتوانیم از چالش هایی بیاموزیم که در مسیر تامین خدمات سلامت روان در طی این همه گیری پیش روی ما بوده است. به این ترتیب بهتر می توانیم خدماتمان بهداشت روانمان را در سطح جهانی افزایش دهیم و به این ترتیب مطمین می شویم که مراقبتهای سلامت روان برای همه در دسترس است.
هنگامی که دوباره به اعداد و آمار می نگرید، می بینید که در کشورهای با درآمد متوسط و پایین، 3 نفر از هر 4 نفری که احتیاج به مراقبت سلامت روان دارند دسترسی مناسبی به این خدمات ندارند. این موضوع می باید تغییر کند.
وقتی می بینید که به طور متوسط 2% از بودجه ملی سلامت خرج سلامت روان می شود، واضح است که نیاز داریم این خدمات را گسترش دهیم.امید من این است که افراد ساکن در مناطق تحت تاثیر مخاصمات به عنوان افراد دارای اولویت برای مراقبتهای بهداشت روان در نظر گرفته شوند.ضروری است که مراقبت سلامت روان نه تنها در مناطق مناسب و راحت بلکه در جاهایی که بیشترین نیاز به آنها هست در اختیار باشد.

 

کلمات کلیدی
هلال احمر استان گلستان
تهیه کننده:

هلال احمر استان گلستان

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *